Migrena i bóle głowy z punktu widzenia akupunkturzysty
Wielu ludzi, którzy odwiedzają gabinet akupunktury przychodzi z historią chronicznych bólów głowy. Chociaż ból głowy może być czasem znakiem ostrzegawczym przed poważniejszą chorobą, najczęstsze typy bólów głowy spotykane przez specjalistów od akupunktury to albo bóle napięciowe, albo migrenowe, albo kombinacja obydwóch.
Jeśli chodzi o migreny, leczenie akupunkturą zależy od tego, czy pacjent przychodzi do gabinetu gdy doświadcza silnego bólu czy szuka leczenia profilaktycznego pomiędzy atakami migreny. Profilaktyka powinna być celem długoterminowym. Poniżej opiszę, jaką metodę akupunktury stosuję w różnych sytuacjach.
Leczenie akupunkturą podczas migreny
Chociaż kilka badań sugeruje, że akupunktura jest skuteczna w profilaktyce migreny, użycie jej do zmniejszenia bólu podczas ataku migreny wymaga dalszych badań.
W mojej praktyce klinicznej odkryłem, że akupunktura jest dość skuteczna w opanowaniu ostrego bólu w przypadku ataków migreny o nasileniu od łagodnego do średniego.
Typowe leczenie akupunkturą obejmuje umieszczanie cienkich igieł w punktach akupunktury na ciele i następnie delikatne poruszanie igłami. Wywołuje to natychmiastowe zwiększenie przepływu krwi w tkankach poprzez mechanizm znany jako "odruch aksonalny", który rozszerza małe naczynia na obszarze wokół igły. Wzrost krążenia tam, gdzie przepływ krwi jest słaby jest nazywany usunięciem "zastoju" w medycynie azjatyckiej i jest ogólnie postrzegany jako bardzo korzystna odpowiedź w większości przewlekłych chorób i dla profilaktyki migreny.
Jednakże, nie jest to metoda, której używam podczas ataku migreny. Ponieważ ból w czasie migreny prawdopodobnie jest skojarzony z rozszerzeniem naczyń krwionośnych w głowie, wywołanie takiego fizjologicznego skutku poprzez umieszczenie igieł w głowie i szyi nie byłoby wskazane. Mogłoby to nawet tymczasowo pogorszyć ból pacjenta i towarzyszące mu objawy takie jak mdłości.
Zamiast tego zmniejszam aktywność naczyń krwionośnych w głowie i szyi podczas ataku migreny. Jak to działa? Poprzez ograniczenie punktów akupunktury do wybranych punktów na rękach i nogach. Głowa i szyja są rzadko pobudzane, żeby uniknąć niepotrzebnego poszerzenia naczyń tego obszaru.
Ponadto, całe leczenie często odbywa się w pozycji siedzącej zamiast jak zwykle w leżącej. To dlatego, że naczynia krwionośne są lepiej kontrolowane w pozycji siedzącej, co zmniejsza ryzyko niechcianego rozszerzenia naczyń krwionośnych po akupunkturze. W pewnych sytuacjach prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości (100 Hz) może być podłączony do igieł do akupunktury, aby pomóc w zwężaniu naczyń.
Akupunktura dla profilaktyki migreny
Dobrze wiadomo, że stres emocjonalny wywołuje migrenę. Japońscy badacze odkryli, że ludzie mieszkający w biznesowych centrach w Tokio o szybkim tempie życia mają tendencję do zaburzeń równowagi układu nerwowego, szczególnie zahamowania układu parasympatycznego, który jest aktywny podczas odpoczynku i pobudzenia układu sympatycznego, który zarządza naszą odpowiedzią na stres. Ten typ zaburzenia równowagi jest skojarzony z innymi schorzeniami takimi jak choroba serca, bezsenność, wysokie ciśnienie krwi i zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Aby zharmonizować autonomiczny układ nerwowy, używam specjalnej techniki akupunktury, tzn. SES. Technika SES obejmuje płytkie wkłucie igieł do akupunktury, tylko do skóry właściwej oraz stymulację manualną igieł podczas gdy pacjent wydycha powietrze w pozycji siedzącej. Ta technika została najpierw zbadana przez profesora Kazushi Nishijo z Tsukuba College of Technology w Japonii, który odkrył, że wywiera ona pozytywny fizjologiczny wpływ na układ nerwowy. Moje ostatnie badania sugerują, że ta technika akupunktury może aktywować parasympatyczny układ nerwowy i zmniejszać napięcie mięśni. Do tej techniki wybiera się zwykle punkty akupunktury na przedramionach i podudziach.
Zaburzenie równowagi żeńskich hormonów jest kolejnym czynnikiem prawdopodobnie związanym z migreną. W praktyce liczba kobiet z migreną przewyższa ilość mężczyzn. Stosowanie pośredniego ciepła poprzez używanie ignipunktury, czyli tradycyjnego leczenia ciepłem, które obejmuje delikatne spalanie ziół leczniczych na skórze podbrzusza, lędźwi i na wysokości kości krzyżowej może pomóc przywrócić równowagę żeńskich hormonów.
Znaczące napięcie mięśni szyi i górnej części pleców jest częste u ludzi z migrenami, zatem zmniejszanie tego napięcia jest ważną częścią profilaktyki migreny. Stosuję igły do akupunktury w punktach ciała pacjenta, które wydają mi się wrażliwe lub reaktywne, w celu spowodowania natychmiastowego wzrostu przepływu krwi w tych napiętych mięśniach. Prąd elektryczny o niskiej częstotliwości (1 Hz) może być przyłączony do tych igieł, ponieważ powolne, powtarzalne drżenie mięśniowe powoduje dalsze usprawnienie przepływu krwi w tkance mięśniowej.
Wnioski
Objawy migreny mogą być często wystarczająco poważne, żeby uniemożliwić choremu udział w codziennej aktywności. Leczenie i opanowanie migreny jest zazwyczaj bardziej skomplikowane niż bólu o charakterze napięciowym. Seria zabiegów leczniczych przy użyciu indywidualnie zaprojektowanych metod, aby przywrócić unikalną fizjologiczną równowagę pacjenta, jest kluczowa dla osiągnięcia długoterminowego sukcesu.
MR
Sylwia
2013-06-03 20:37:58
ostatnio lekarz, już któryś z kolei, stwierdził, że dobrze byłoby zastosować akupunkturę..., ale waham się.
Skoro nie można jej stosować podczas ataków, bo może zaszkodzić, to czy to jest dla mnie?
Głowa boli mnie non stop! i to bardzo mocno...czuję się jakbym miała ataki całymi dniami i codziennie...
czy w moim przypadku akupunktura to dobry pomysł?
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren