Brzuch w ciąży

Migrena, ciąża a choroby układu sercowo-naczyniowego - niepokojące fakty

Publikowane są obecnie badania na temat związku migreny z chorobą sercowo-naczyniową.

W badaniu zamieszczonym na łamach British Medical Journal uwzględniono kobiety z migreną w czasie ciąży.

U znacznej części kobiet dochodzi w trakcie ciąży do ustąpienia objawów migreny. U pozostałych jednak nie.

Ciąża a choroby układu sercowo-naczyniowego

Migreny, określane jako „okołoporodowe" mogą sprawiać duże trudności terapeutyczne. Pomimo wielu dostępnych sposobów leczenia migreny, u wielu ciężarnych kobiet by chronić dziecko w czasie ciąży, należy zmienić dotychczasowe leczenie

Badanie wykazało znacznie większe ryzyko udaru (15 razy) u kobiet z atakami migreny w trakcie ciąży. Istniało również 3x większe ryzyko zakrzepów oraz podwójne ryzyko choroby serca

Należy sobie uświadomić że powyższe liczby nie są tak niepokojące, jak mogłoby się z początku wydawać. Udar mózgu w ciąży jest bardzo rzadki, nawet wśród migrenowców.

Lekarze i pacjenci muszą wiedzieć, że występowanie innych czynników ryzyka nasila zmiany. Informacje te mogą pomóc w podejmowaniu uzasadnionych decyzji o ryzyku związanym ze stosowaniem lub niestosowaniem danego leku.

Migrena w ciąży nie jest czymś, co twój lekarz mógłby zignorować i z czym należy radzić sobie samemu. Jest to poważny aspekt twojej ciąży, który należy wziąć pod uwagę i z którym należy się uporać - stosując odpowiednie leczenie a nie bagatelizować i żyć z bólem.

JR

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.