Filiżanka kawy

Migrena a kofeina

Kofeina budzi wśród migreników mieszane uczucia. Wielu osobom ten obkurczający naczynia środek pomaga złagodzić ból głowy. Dla innych jest to wyzwalacz migreny. Związek pomiędzy kofeiną a migreną z pewnością nie jest prosty.

Kwestia kofeiny jest drażliwa zwłaszcza dla uzależnionych od tej substancji, którzy zauważyli, że codzienna filiżanka herbaty wywołuje u nich migrenę. Osoby regularnie spożywające duże dawki kofeiny mogą doświadczać bólów głowy związanych z jej odstawieniem. Ból głowy wywołany brakiem małej czarnej będzie większy u osób predysponowanych do migreny. Istnieje pogląd, że odstawienie kofeiny może być samo w sobie przyczyną migreny. Osobom nałogowo spożywającym kofeinę zaleca się zmniejszanie przyswajanych dawek stopniowo. Pozwoli to uniknąć objawów odstawienia.

Wiele środków uśmierzających bóle migrenowe zawiera kofeinę. Niektórym osobom pomaga obkurczające działanie tej substancji. Jedna ze współczesnych teorii na temat mechanizmów migreny sugeruje, że podczas napadu tętnice skroniowe są objęte procesem zapalnym, który może zredukować wazokonstrykcja (zwężenie światła naczyń krwionośnych). Kolejny powód dodawania kofeiny do lekarstw na migrenę wynika z tego, że kofeina potęguje działanie głównego środka przeciwbólowego. Badania wykazały, że wiele leków przeciwbólowych działa skuteczniej z dodatkiem kofeiny, choć nie wiadomo dokładnie z czego to wynika.

Kofeina znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Migrenicy wrażliwi na tę substancję (nie wszyscy są) powinni uważnie czytać etykiety na produktach. Powszechnie wiadomo o napojach, takich jak kawa czy napojach typu cola. Kofeina znajduje się również w owocowych napojach gazowanych i czekoladzie (gorzka zawiera jej więcej). Kofeina jest również składnikiem wielu dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, jednak nie zawsze jest w nich klarownie oznakowana. Migrenicy powinni więc zwracać szczególną uwagę na skład zwykłych lekarstw dostępnych bez recepty.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



basia
2013-09-01 19:50:10

Witajcie! Choruję na migrenę już przeszło 15 lat. Teraz mam 28. Mam typową migrenę klasyczną. Najpierw atak zaczyna się zaburzeniami widzenia, następnie drętwieniami rąk, policzka, języka czasem gardła. Później przychodzi ból. Pojawienie się ataku przerywa wszystko co robię w danym momencie na rzecz jak najszybszego wzięcia tabletki i położenia się do łóżka. Tak jak was dopada nagle i niespodziewanie ale również uważam że prawidłowa dieta przynosi dobre rezultaty.