Kobieta z migreną

Migrena a depresja

Ból tak przeszywający, że kilka razy w roku można jedynie zaszyć się w ciemnym i wyciszonym pokoju, może przygnębić każdego. Migrenicy są pięć razy bardziej narażeni na wystąpienie depresji klinicznej niż osoby nie cierpiące na tego typu bóle głowy. Osoby cierpiące na depresję są z kolei trzy razy bardziej zagrożone migrenami niż osoby zdrowe.

Wielu naukowców dostrzega analogię pomiędzy problemem "co było pierwsze, kura czy jajko?" a związkiem przyczynowo-skutkowym migreny i depresji. Ewidentnie współistnieją, ale czy jedno jest przyczyną drugiego? Jeśli tak, to które z nich, migrena czy depresja? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Migreny, depresja i, co nie zaskakuje, występująca przy obydwu tych schorzeniach bezsenność, mają ze sobą coś wspólnego. Wszystkie związane są z niedoborem neuroprzekaźników w mózgu.

Lekarze sądzą, że choć depresja i migrenowe bóle głowy są ze sobą powiązane, to jednak mają różne przyczyny o podobnym tle neurobiologicznym. Przez wiele lat obwiniano bóle głowy o obniżanie jakości życia, a przez to – powodowanie depresji. Obecnie bardziej prawdopodobny niż czynnik psychologiczny jest wspólny mechanizm biologiczny.

Migrenicy chorujący na depresję są narażeni na niebezpieczeństwo interakcji lekarstw na te dwa różne schorzenia. W 2006 roku FDA wskazała na ryzyko mieszania się tryptanów na migrenę z SSRI (selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny) lub SNRI (inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny), stosowanymi w leczeniu depresji i zaburzeń nastroju. Łączenie tych środków może prowadzić do stanu zwanego zespołem serotoninowym.

Zespół serotoninowy jest wywoływany zbyt dużą ilością serotoniny w organizmie. Objawia się halucynacjami, przyspieszonym biciem serca, nadciśnieniem tętniczym, podwyższoną temperaturą ciała, szybkimi zmianami ciśnienia krwi, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Czasami pacjent nie ma wyboru i musi zażyć oba te leki naraz. Powinno się jednak z lekarzem omówić inne dostępne opcje i mając na uwadze zespół serotoninowy, uważniej kontrolować stan zdrowia.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



nisrdlahvt
2014-06-23 23:07:45

iymkenjhsfojdz, <a href="http://www.dkyktefnpe.com/">ywffngqwdb</a> , [url=http://www.gmignsozjs.com/]hfefqgwfcy[/url], http://www.axmehcoifc.com/ ywffngqwdb

Facet40plus
2015-10-05 22:36:01

http://facet40plus.pl/promigren-migrena-leczenie-naturalne/ - przede wszystkim leczenie naturalne i bez chemii

Bożena
2017-04-14 15:25:00

Mam 33 lata jako 12 letnie dziecko zaczęłam cierpieć na migrenę, niestety z aurą
Tzn. każdy atak zaczynał mi sie migawkami bardzo silnymi i wtedy miałam ogólnie
kłopoty ogarnąć mój organizm nie mogłam rozmawiać itp. najlepiej się położyć i
nie ruszać dopadał mnie to raz na jakiś czas, czasem raz na dwa miesiące
czasem raz w miesiącu, ale ostatnimi czasy miałam tak ,że miałam atak po ataku tzn.
jednego dna, drugiego dnia i potem długo, długo spokój wymęczyło to mnie tak , że nie chciało się żyć !!
w Internecie w poszukiwaniu ratunku la mojego bołu znalazłam coś rewelacyjnego , czyli olejek karun , po dłuższym stosowaniu ataki zaczęły ustępować , dzisiaj jet dokłanie pól roku o stosowania ekstraktu i nie miałam , ani jednego ataku migreny . Polecam tym , którzy cierpią tak jak ja cierpiałam
https://konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/17-konopny-ekstrakt-cbd-6.html