Lepiężnik

Lepiężnik na migreny

Migrenicy woleliby w ogóle nie mieć migren. Jeśli bólu głowy nie da się zlikwidować całkowicie, zmniejszenie liczby napadów migrenowych z pewnością byłoby poprawą. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby można było to osiągnąć bez syntetycznych środków farmakologicznych.

Migrenicy, poznajcie lepiężnik (Petasites hybridus). Lepiężnik to bylina występująca w południowo-zachodniej Azji, Europie i północnej Afryce. To, co czyni tę roślinę interesującą, to jednak nie część nadziemna, a korzeń. Kilka badań wykazało, że dzienne dawki wyciągu z korzenia lepiężnika zmniejszają częstotliwość migren mniej więcej o połowę u prawie 80% badanych.

Lepiężnik jest stosowany w Europie i Azji, ale dopiero w ostatniej dekadzie amerykańscy lekarze dostrzegli w nim potencjał ziołowego środka zapobiegającego migrenom. Badania przeprowadzone metodą podwójnie ślepej próby, z zastosowaniem grupy kontrolnej placebo, przeprowadzone w latach 2000, 2002, 2003, 2004 i 2005 potwierdziły skuteczność tej rośliny.

Zmniejszenie częstotliwości migren wśród uczestników badań wahało się w granicach 37%-62%; nie towarzyszyły mu prawie żadne skutki uboczne. Jedynym opisanym skutkiem ubocznym były niewielkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ale wystąpiły one zarówno w grupie osób przyjmujących badaną substancję, jak i w grupie placebo. Stosowanie lepiężnika jednocześnie z lekarstwami na migrenę uważa się obecnie za bezpieczne. Jakkolwiek, każda decyzja o włączeniu produktów ziołowych do programu leczenia powinna być skonsultowana z lekarzem.

Kwitnący lepiężnik na migrenę

Kwitnący lepiężnik

Surowy lepiężnik zawiera alkaloidy pirolizydynowe. Są one toksyczne dla ludzi, szkodzą szczególnie wątrobie. Nabywając produkty z lepiężnika upewnij się, że są oznaczone jako nie zawierające tych związków.

Stężenie alkaloidów w korzeniu lepiężnika jest niewielkie (poniżej 0,01%). Większość programów leczenia lepiężnikiem zaleca stosowanie tego suplementu przez maksymalnie 4-6 miesięcy. Jeżeli częstotliwość migren wzrasta, kurację można wydłużyć o następne 4-6 miesięcy, ale między tymi dwoma cyklami powinien być przynajmniej miesiąc przerwy.

JR

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.