Jedna choroba może zwiększyć ryzyko rozwoju innej

Na przestrzeni wielu lat lekarze zauważali, że u pacjentów z jedną chorobą może rozwinąć się inna, która wydaje się niezwiązana. Drugi problem jest znany jako "choroba cień". Chociaż nie znamy dokładnej przyczyny rozwoju chorób cieni, niektórzy wierzą, że geny i niezdrowe nawyki mogą się do nich przyczyniać. W innych przypadkach jedna choroba może prowadzić do uszkodzeń, które powodują drugą dolegliwość. Znajomość często spotykanych chorób cieni może pomóc pacjentom poprzez promowanie wczesnej diagnozy i leczenia.

Wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca

Po prześledzeniu historii 38.000 kobiet przez 10 lat, badacze z Harvardu odkryli, że ciągle podniesione ciśnienie krwi podwaja ryzyko rozwoju cukrzycy. Ryzyko cukrzycy wzrasta, jeśli ciśnienie krwi rośnie z czasem, nawet jeśli nie przekracza "progu nadciśnienia". Eksperci mówią, że jeśli masz łagodnie podwyższone ciśnienie lub jesteś w grupie ryzyka nadciśnienia, to powinieneś zbadać się pod kątem cukrzycy. Możesz zapobiegać cukrzycy poprzez zwiększenie ilości ćwiczeń, utratę nadmiernej wagi, ograniczenie soli i rzucenie palenia.

Astma i depresja

Badania weteranów wojennych wykazały, że ci, którzy mieli najwięcej objawów zespołu stresu pourazowego (PTSD) byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na astmę niż najłagodniejsze przypadki. Niektóry przypuszczają, że problemy z oddychaniem mogą powodować niepokój i depresję. Inni wierzą, że psychologiczne problemy mogą pogorszyć astmę. Eksperci radzą: jeśli masz astmę albo chorobę psychiczną i podejrzewasz, że możesz też mieć drugą z nich, zbadaj się.

Endometrioza i czerniak

W 2007 roku francuscy badacze potwierdzili, że kobiety z endometriozą mają o 62 procent większe prawdopodobieństwo zachorowania na czerniaka. Badacze nie są pewni, czemu takie połączenie istnieje, ale mówią, że jedną z możliwości jest genetyczny defekt, który wyzwala obydwie choroby. Eksperci radzą: jeśli masz endometriozę, poproś swojego lekarza o sprawdzenie twojej skóry w poszukiwaniu czerniaka.

Migreny i udar albo zawał serca

Badania przeprowadzone w 2007 roku odkryły, że częstotliwość ma znaczenie w określeniu, czy twoje epizody migrenowe mogą spowodować ryzyko zawału serca lub udaru. Badania pokazują, że jeśli masz mniej niż jedną migrenę w miesiącu, wciąż masz o 50% większe ryzyko zawału niż ludzie, którzy nie cierpią na migreny. Jeśli doświadczasz migren co najmniej raz w tygodniu, masz czterokrotnie wyższe ryzyko udaru. Aby obniżyć to ryzyko, lekarze radzą: jedz mniej, kontroluj wagę i poziom cholesterolu oraz często ćwicz.

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.