Migrena oczna

Migrena oczna

Migrena oczna, zwana inaczej migreną z aurą bądź migreną klasyczną jest jednym z jej najpowszechniej występujących typów. Z przeprowadzonych badań wynika, że cierpi na nią 5 do 8% całej populacji, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych, przy czym stosunek płci męskiej do żeńskiej wynosi 1:2,5. Częstotliwość ataków choroby waha się od kilkakrotnego występowaniu w ciągu życia do nawet kilku napadów w ciągu tego samego tygodnia.

Pacjenci z tą dolegliwością mają najczęściej napady typowej aury wraz z bólami głowy w ciągu pierwszych 30lat życia, natomiast w okresie późniejszym obserwuje się często występowanie aury bez pojawienia się bólów. Z długoletnich badań na grupach pacjentów wynika, że u ponad 1/3 z nich ataki migreny ustawały na około 2 lata, u co dwóch na pięciu pacjentów, u których występowała tylko aura obejmująca wrażenia wzrokowe ataki migreny ustały całkowicie, natomiast u osób z aurą obejmującą oprócz wrażeń wzrokowych także zaburzenia czuciowe oraz zaburzenia mowy u 25%. Dwóch na pięciu leczonych chorych potwierdziło zmniejszenie się intensywności bólów migrenowych lub ich częstości.

Z badań naukowych wynika także, ze wiek, w którym ludzie zapadają na migrenę klasyczną zależny jest od uwarunkowań dziedzicznych – u osób, których bliscy krewni cierpieli na migrenę zaobserwowano pojawianie się jej ataków w wieku wcześniejszym, w porównaniu z osobami, w których rodzinach choroba ta nie występowała. Również wiek, w którym ataki migreny ocznej ustają jest wyższy u osób z obciążającym wywiadem rodzinnym.

Objawy

Klasycznymi objawami migreny ocznej jest występowanie aury, w której mamy do czynienia z zaburzeniami wzroku, czucia oraz mowy (afazja) po której następują dolegliwości bólowe. Ból, tak jak w każdej migrenie zlokalizowany jest po jednej stronie głowy i utrzymuje się przez długi czas – od kilku godzin do kilku dni. Bóle zanikają zupełnie w czasie przerwy pomiędzy atakami.

Bardzo charakterystyczną cechą występującym w przy pojawieniu się aury są omamy wzrokowe – zwykle w postaci zamglonej plamki, bądź miotającej figury zbliżonej kształtem do gwiazdy, która znajduje się w polu wzrokowym. Stopniowo figura ta rozrasta się, tworząc półokrągłe zygzakowate linie przypominające widziane na horyzoncie fortyfikacje. U wielu pacjentów pojawiają się mroczki wzrokowe, chociaż nie zawsze występują. Mroczki te mogą się przerodzić w niedowidzenie. Część pacjentów ma wrażenie widzenia falującego powietrza, tak jak to często ma miejsce w upalne dni na asfaltowych drogach, inni widzą błyski światła. U 2/3 pacjentów aura wizualna ma charakter jednostronny, Strona po której występuje może ulegać zmianie przy kolejnych atakach choroby. U ponad czterech piątych pacjentów obserwuje się rozwój aury przebiegający stopniowo, w czasie kilku minut. U 90% chorych aura utrzymuje się mniej niż godzinę. Aura poprzedzająca bóle głowy utrzymuje się zwykle dłużej-średnio 30 minut-niż aura występująca oddzielnie – średnio 18 minut.

Aura czuciowa charakteryzuje się występowaniem parestezji, czyli urojonych wrażeń czuciowych, takich jak uczucie ukłucia szpilką, mrowienie czy drętwienie. U przeważającej większości pacjentów uczucie to występuje w kończynie dolnej lub wokół ust. Rzadziej rejestruje się parestezję w kończynie dolnej lub tułowiu. Uczucie to zaczyna zwykle najpierw obejmować palce rąk a następnie rozchodzi się w górę kończyny, po czym dociera do twarzy, warg lub języka. Zaburzenia mowy w wyniku drętwienia języka są charakterystyczne dla aury czuciowej. Jeżeli drętwienie obejmuje kończynę górną i bark to pacjent może mieć problem z utrzymaniem chwytanych przedmiotów, lub może u niego wystąpić utrata poczucia pozycji ciała, co może być mylnie wzięte za zaburzenia kontroli motorycznej. U ponad 80 procent pacjentów aura czuciowa występuje po jednej stronie ciała.

Leczenie

Zanim przystąpi się do leczenia należy koniecznie postawić diagnozę, która określi podtyp choroby. Konieczna jest oczywiście wizyta u lekarza, który wykluczy inne przyczyny bólu głowy.

Ten typ migreny można leczyć zarówno farmakologicznie jak i stosując metody naturalne. Chorzy cierpiący na migrenę klasyczną używają zimnych lub rzadziej ciepłych okładów na czoło i kark. Również masaż lub ucisk miejsc takich jak czoło, potylica (tył głowy) oraz skronie przynosi ulgę, zwłaszcza przy pulsującym bólu. Pacjentom zaleca się także techniki relaksacyjne. W przypadku cięższych ataków pomaga przebywanie w cichych, zaciemnionych pomieszczeniach. U osób, które na stałe zrezygnowały z kawy pomaga czasem jej wypicie na początku ataku. Istotna jest rola diety, ponieważ można zmniejszyć częstotliwość występowania ataków przez właściwe żywienie.

Zaleca się także przerwanie przyjmowania jednoskładnikowych doustnych leków antykoncepcyjnych, ponieważ wahania hormonów płciowych u kobiet są jednym z czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia ataku.

Do leczenia migreny ocznej używa się często zwykłych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak aspiryna. U pacjentów, którzy skarżą się na występujące w czasie ataku nudności podaje się leki zmniejszające to uczucie. Wszystkim pacjentom z migreną zaleca się wypoczynek i odpowiednie ilości snu, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (regeneruje się on głównie w czasie snu).

Do innych grup leków podawanych pacjentom należą leki obkurczające naczynia krwionośne, takim lekiem jest na przykład winian ergotaminy, który działa głównie w obrębie tętnic szyjnych. Ergotaminy nie stosuje się u osób z chorobami ogólnoustrojowymi (np. cukrzyca, sepsa), miejscowym zapaleniem, chorobami wątroby lub naczyń krwionośnych. U chorych z nadciśnieniem oraz wrzodami w obrębie żołądka i jelit należy stosować winian ergotaminy bardzo ostrożnie. Do rzadkich efektów ubocznych tego leku należą skurcze mięśni oraz niedokrwienie narządów i kończyn. - zwykle mają one miejsce, gdy stosuje się duże dawki przez długi czasu. Do powszechnie występujących skutków ubocznych ergotaminy należą objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunki, nudności, wymioty czy bóle brzucha.

W leczeniu migreny stosuje się także niesteroidowe leki przeciwbólowe – blokują one syntezę prostaglandyn typowych dla zapaleń. Do takich leków należy aspiryna i acetaminofen (paracetamol) – ponieważ przy silniejszych atakach chorzy nie odczuwają ulgi, wraz z wymienionymi lekami stosuje się barbiturany i kofeinę. Nie należy stosować aspiryny i acetaminofenu zbyt często i zbyt długo, aby nie przyzwyczajać do nich organizmu. Leków tych nie stosuje się u pacjentów z chorobą wrzodową oraz nadciśnieniem, jeżeli podaje się je osobom z chorobami nerek to należy stale kontrolować funkcjonowanie tych narządów – zwykle wykonuje się badanie moczu. Doustne podawanie wymienionych leków jest nieefektywne u pacjentów wymiotujących.

Pacjentom zwracającym treści pokarmowe podaje się leki w postaci zastrzyków. W leczeniu migreny stosuje się także leki uspokajające i przeciwwymiotne, aby zapewnić choremu wystarczającą ilość snu.

Stosowane są także kortykosteroidy, podawane chorym doustnie i w formie zastrzyków domięśniowych. Leki te nie działają szybko, lecz pozwalają przerwać ataki w ciągu 12 do 24 godzin, co jest korzystne dla osób, u których atak trwa kilka dni. Kortykosteroidy zwalczają zapalenia tworzące się wokół naczyń zewnątrzczaszkowych w przebiegu migreny. Do tej grupy leków należy między innymi dexametazon.

Skutki leczenia

Wyniki leczenia zależne są od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta. W większości przypadków rokowanie jest dobre, w trakcie leczenia bóle migrenowe pojawiają się rzadziej, trwają krócej lub są mniej intensywne.

U niektórych pacjentów, w wyniku długotrwałego leczenia farmakologicznego mogą występować efekty uboczne, takie jak podrażnienia układu pokarmowego, zmniejszenie ogólnej odporności, uodpornienie się na działanie leków przeciwbólowych, czy nawet uzależnienia od leków narkotycznych stosowanych czasem długotrwale w celu uspokojenia pacjenta bądź ułatwienia mu zasypiania.

U przeważającej większości pacjentów ataki migreny ustają wraz z wiekiem, lub pojawiają się sporadycznie. Najlepsze efekty odnosi się przy połączeniu terapii farmakologicznych z technikami relaksacyjnymi oraz zmiana trybu życia i odżywiania. Osoby posiadające bliskich krewnych z migreną zapadają na nią wprawdzie w latach wcześniejszych niż pozostali i pozostają dłużej nią nękani, jednak są bardziej zorientowani co do stosowania diety i tradycyjnych sposobów radzenia sobie z ta przypadłością.

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



Martyna
2013-04-13 14:51:55

Mam dokladnie wszystko to , co jest opisane .. W moim przypadku migrena jest koszmarna zwykle objawia sie zaburzeniami wzroku ( falujace powietrze ) , potem przychodza odretwienia placow , warg , jezyka .. Nagle wszystko znika i pojawia sie mocny bol w okolicy skroni . Trwa od ok. 2 godzin , nastepnie robi mi sie srasznie niedobrze i efekcie koncowym wymiotuje .. Jest to uciazliwe , poniewaz nie potrafie tego przewidziec , w szkole jest najgorzej . Musze uwazac , zeby nie zwymiotowac przy wszkich , dlatego sie zwalniam z lekcji , przy czym duzo trace . Dodam , ze cierpie na to od 2 lat , a jestem bardzo mloda , tzn. mam 17 lat .

Beata
2013-06-03 10:30:19

Choruje na migrenę już ponad 20 lat,(mam obecnie 48 l.) a dopiero od ok.5 lat stosuje lek sumamigren lub imigran,który wyzwolił mnie z okreopnego cierpienia, bólu, rezygnacji, horroru, lęku i nie wiem czego jescze, że nie zwariowałam lub odebrałam sobie życia. Oprócz w/w objawów przez 3-4 dni ataku migreny po 6,8,10 razy dziennie wymiotowałam, 5,6 razy oddawałam stolec, byłam umierająca niezdolna do niczego, kazdy zapach, dźwięk,światło było nie do zniesienia. Ostatnie 5 lat wiem ,że żyje i funkcjonuje, ale dlaczego dziś trafiłam na tą stronę???, dlatego, że mimo leczenia dorażnego 2 x w roku flunarizina lub propranololem ostatnio częstotliwośc ataków zwiększyła sie, w 2011, 2012 było ich ok. 12- 14 rocznie a teraz koniec maja i juz było 12 x zaczyna mnie to przerażać!!! i musze szukac na nowo pomocy. Proszę, jesli ktoś mnie słyszy o pomoc!!

Majka
2013-07-23 11:43:52

Też mam 17 lat a choruje od 8 lat. Mam zaburzenia wzroku, drętwienie kończyn ,języka, zaburzenia mowy, kręci mi się w głowie i nie kontaktuje, chcę coś powiedzieć i nikt mnie nie rozumie. Atak migreny trzyma mi się ok. 12 godzin w tym wymioty praktycznie co godzine lub dwie. Na następny dzień powoli dopiero do siebie dochodzę.

Basia
2013-09-01 19:51:18

Witajcie! Choruję na migrenę już przeszło 15 lat. Teraz mam 28. Mam typową migrenę klasyczną. Najpierw atak zaczyna się zaburzeniami widzenia, następnie drętwieniami rąk, policzka, języka czasem gardła. Później przychodzi ból. Pojawienie się ataku przerywa wszystko co robię w danym momencie na rzecz jak najszybszego wzięcia tabletki i położenia się do łóżka. Tak jak was dopada nagle i niespodziewanie ale również uważam że prawidłowa dieta przynosi dobre rezultaty.

carlos.r@poczta.fm
2013-11-24 15:06:53

witam mam migrenę oczną od 13 roku życia.po atakach pozostają mi ubytki w polu widzenia na stałe ( tam gdzie pojawia się zygzak początkowo-migająca fortyfikacja)Obecnie nie widzę od spodu ku centrum w linii prostej od godziny 6 w kierunku 12 godziny zegarka.PROSZĘ O POMOC .Nie wiem gdzie się z tym udać .Byłem u neurologów i okulistów -badania OK.a ja nie widzę.Gdzie szukać przyczyny stałych mroczków-w czym .podaję maila carlos.r@poczta.fm lub tel 723960376.PROSZĘ O KONTAKT....

ines
2013-12-16 12:42:39

witam mam 30lat ,moj koszmarl sie zaczol pol roku temu kiedy urodzilam dziecko.Najpierw krecilo mi sie w glowie,potem kołatania serca co drugi dzien pogotowie,a teraz doszly mi mroczki w oczach jakies leki ze z checia bym nigdzie nie wychodzila,jest to okropne uczucie.Nie potrafie sobie z tym poradzic,Pomozcie gdzie mam sie udac chcem normalnie funkcjonowac jak karzdy zdrowy czlowiek

Majka
2013-12-17 21:13:50

Ja bym poleciła udać się do dobrego neurologa, jak jeden nie pomoże to do kolejnego.

Agnieszka
2014-04-13 21:52:46

Witajcie, chorowałam na migreny prawie 8 lat. Przynajmniej 2 razy w miesiącu koszmarne 3dni...Znalazłam niesamowitego okulistę, przyjmuje we Wrocławiu - Piotr Nogal. Od 5 miesięcy nie wiem co to ból migrenowy. Wspaniały lekarz.

Basia
2014-04-13 22:16:33

a co ma do tego okulista?

elza
2014-05-04 08:05:43

ja też leczę się u dr Nogala. Padło pytanie co do tego ma okulista, proszę zaglądnąć na stronę www.nogalmedicine.pl tam jest wyjasnione co oczy maja do migreny

erzecznik
2014-06-28 18:28:21

Podobnie jak w przypadku migreny klasycznej nie ma leku, dzięki któremu moglibyśmy pozbyć się definitywnie migreny siatkówkowej. Stosowane leczenie farmakologiczne pozwala jedynie na złagodzenie i skrócenie czasu trwania objawów oraz zmniejszenie częstotliwości występowania ataków choroby. Mimo, że w leczeniu klasycznej migreny korzysta się z leków należących do grupy tryptanów, często unika się ich stosowania w przypadku migreny siatkówkowej.

Gość
2014-09-15 17:02:33

Miałam to samo! chociaż w moim wypadku ograniczało się do aury i wymiotów. Koszmar. Próbowałam wszystkiego. Na migrenę idealna okazała się akupunktura + leki. Polecam udać się do Pani doktor Łączkowskiej w Bydgoszczy jest wspaniałym specjalistą, pomogła mi zwalczyć bóle głowy.

jola
2014-11-25 21:58:23

Migrena oczna to KOSZMAR! Kto miał ten wie, denerwuje mnie jak ludzie mówią że tak cierpie z powodu tylko bólu głowy! To nie ból głowy to migrena oczna, zaczyna się aurą a konczy wymiotami, leki odpadają bo je i tak wymiotuję. Bardzo pomocne są zimne okłady, spokój i brak światła, najlepsza okazała się akupunktura i genialna Doktor Łączkowska , jestem już po 3 serii zabiegów, jest dużo lepiej.

Joanna
2014-12-03 22:53:10

Mialam migrene oczna czesto przez 3 lata,wyczytalam ze kawa moze powodowac te zjawisko.
Przestalam pic kawe i migrena minela juz rok bez.
pozdrawiam

gosc
2015-11-10 17:20:38

ja mialam migrene bardzo dlugo pomogla operacja --wyciecie zdrowej macicy ,wszystko przeszlo,teraz od 1 roku mam migrene lewego oka ,i zaden lekarz nie moze pomoc wiec pomagam sobie sama tak jak sie przy migrenie robi,ciemne pokoj szmatke zimna na glowe i po 15,30 min przechodzi a dostaje od palenia papierosoe,stres ,nerwy

Basia
2015-11-14 00:30:33

Nie wiem co ma wycinanie zdrowej macicy do aury? I migreny?

ALICJA
2015-12-20 21:42:51

WŁAŚNIE K0ŃCZY MI SIĘ ATAK ALE K0SZMAR I STRACH P0Z0STAJE!MAM MIGRENĘ 0D 15 LAT WYK0RZYSTAŁAM WSZYSTKIE M0ŻLIWE LEKI,WYDAŁAM DUŻ0 KASY I NIC NIE P0MAGA JEDYNIE T0 BY PRZETRWAĆ W CISZY I P0KRZE.PRZEZ DWA LATA BRAŁAM LEKI PRZECIWPADACZK0WE ALE BEZ EFEKTU.STRASZNE JEST ŻYCIE MIGREN0WCA ALE KAŻDY DZWIGA SW0J KRZEŻ-P0ZDRAWIAM

Basia
2015-12-20 23:26:30

Tak. Ciężkie jest życie z migrena oczna.

Ps. Probowaliscie tryptany?

Agata
2016-12-14 21:05:51

Witajcie. Mam 31 lat. Pierwszy atak migreny z aurą miałam w 2009 roku (miałam wówczas 24 lata), kolejne trzy w 2016 (31 lat). Drugi atak nastąpił w okresie połogu. Wylądowałam na oddziale neurologicznym, zrobiono badania, stwierdzono, że to migrena, oraz rozszerzająca się depresja kory mózgowej. W moim przypadku ataki trwały około pół godziny każdy. Zaczynały się od drętwienia lewej lub prawej dłoni, drętwienie przemieszczało się po całym ciele danej strony. Miałam również zaburzenia widzenia (mroczki, połowiczne widzenie), zaburzenia mowy, poczucie niesamowitego zmęczenia, senności, niemożności swobodnego wypowiedzenia się. Po wszystkim następował ból głowy, który nie był aż tak dokuczliwy. Najgorsza była aura. Lekarze dopatrują się związku hormonów płciowych, wycieńczenia organizmu związanego z ciążą, porodem, opieką nad noworodkiem, nieprzespanymi nocami, częstym odwodnieniem, nieregularnymi posiłkami. Od ostatniego ataku minęły 4 miesiące. Nie biorę leków z racji na rzadkość ataków i tego, że karmię piersią. Zaczęłam bardziej dbać o siebie, wysypiać się, nie dopuszczać do przemęczenia. Czasem czuję, że jestem bardziej zmęczona, odsypiam i jest w porządku. Piję również dużo wody. Jedyne co mam od czasu do czasu to błyski świetlne w ciemności. W żaden sposób nie wpływa to na funkcjonowanie.

Halina
2017-01-05 20:26:28

Mam migrene prawie 30 lat mam zaburzenia mowy zygzaki w oku staram sie szybko wziąć Bellergot jest na recepte i Raphacholin pomaga w trawieniu mi to pomaga migrena trwa krocej