Hipnoza na migrenę

Hipnoza pomaga w migrenie

Badanie porównało efekty hipnoterapii i leku (na receptę) prochlorperazyny (Stemetil). Badanie objęło 47 uczestników, którzy podawali informację zwrotną każdego miesiąca roku. Zgłaszali liczbę ataków na miesiąc, nasilenie ataków i całkowite ustąpienie. Wyniki badania pokazały, że ci, którzy byli leczeni hipnoterapią zgłaszali o wiele mniej ataków migreny w porównaniu do tych, którzy otrzymywali lek. Z 23 pacjentów, którzy byli leczeni hipnoterapią 10 przestało doświadczać migren. Natomiast z 24 pacjentów używających leku 3 przestało doświadczać migren.

Inne badanie opisuje korzyści terapii behawioralnej. Takie podejście składa się z technik relaksacyjnych, biologicznego sprzężenia zwrotnego (biofeedback), poznawczej terapii behawioralnej i hipnozy. Hipnoza może pomoc cierpiącym na migreny unikać czynników je wyzwalających poprzez kontrolę stresu i unikanie niektórych pokarmów. Dwie techniki hipnoterapii używane w leczeniu migren obejmują ogrzewanie dłoni i znieczulicę rękawiczkową. Te techniki uczą cierpiących na migreny kontroli bólu poprzez pomaganie im w przekazywaniu ciepła lub odrętwienia do ich głów, tam gdzie bolą. Wykazano, że te techniki przynoszą więcej korzyści niż proste ćwiczenia relaksacyjne. To badanie podsumowuje, że leki są nieefektywne w leczeniu chronicznej migreny i popiera leczenie psychologiczne, bo nie ma ono skutków ubocznych. Badania pokazują, że hipnoterapia i naturalne metody leczenia migrenowych bólów głowy są bardziej efektywne niż używanie leków. Fakt, że hipnoza nie ma żadnych skutków ubocznych, które ma wiele leków na receptę, sprawia, że hipnoza jest naturalniejszym i bezpieczniejszym podejściem do leczenia migren. Poza brakiem efektów ubocznych, wiele badań wykazało, że efekty hipnozy są bardziej długotrwałe i korzystne w porównaniu z używaniem leków.

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.Jakub Mikus
2011-08-27 13:19:43

W hipnoterapii możliwe są 2 wersje jedna to walka z symptomem czyli z samą migreną lub z 2 z przyczynami jej powstania. Przy pierwszym możliwości są mniejsze i skutki gorsze. Przy 2 można całkowicie wyłączyć migreny z życia człowieka.
www.hipnoterapia.info.pl