Czynniki zwiększające ryzyko migreny, na które nie masz wpływu
Migrena – czy jesteś w grupie ryzyka? Migrena niekoniecznie jest zrządzeniem losu. U jej podłoża mogą działać inne czynniki.
Migrena może dotknąć każdego w każdej chwili. Znamy niektóre czynniki sprawcze: stres (istotny), styl życia (palenie, picie) a nawet alergie. Ale równie ważne są te czynniki, nad którymi nie masz kontroli, a które predysponują Cię do tego schorzenia.
Posiadanie tych czynników nie musi nieuchronnie prowadzić do rozwoju migreny. Poza tym, będąc świadomym ryzyka można uzbroić się w wiedzę jak zapobiec migrenie i jak ją leczyć, jeśli już wystąpi. Oto kilka czynników ryzyka, z którymi warto się zapoznać:
Historia rodzinna choroby – Czy ktoś w Twojej rodzinie ma migreny? 70-80% osób cierpiących na migreny ma krewnego, u którego dolegliwość ta również występuje, lub występowała kiedyś. Jeśli Twoi rodzice mieli migreny, ryzyko wzrasta; powinieneś dopytać rodziców o ich przebieg choroby. Dzięki temu będziesz mógł ułożyć plan prewencyjny. Wywiad rodzinny w kierunku migreny ułatwi również proces diagnostyczny.
Płeć – Jeśli jesteś kobietą, to jesteś bardziej narażona na wystąpienie migreny. W okresie dzieciństwa ryzyko jest takie samo u chłopców i dziewczynek. Kiedy jednak w grę wejdą hormony, ryzyko u kobiet znacząco wzrasta. Odpowiedzialne za to są zmiany stężenia estrogenów w okresie dojrzewania. Od tego momentu migreny występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wahania poziomu estrogenów występują aż do menopauzy i mają wiele różnych przyczyn. Nie ma wątpliwości co do tego, że żeńskie hormony i migreny są ze sobą powiązane.
Wiek – Migreny pojawiają się najczęściej w wieku 15-55 lat. Niezależnie od przyczyny, czy jest nią stres, hormony, a może dieta, jest to szczytowy okres dla pojawienia się migren lub ich nasilenia. Dzieci poniżej 15 roku życia cierpiące na migrenę są jednak często błędnie diagnozowane. Zależność między wiekiem a zapadalnością na migrenę jest bardzo ogólna. Statystyki pokazują, że zapadalność na migrenę maleje po 40 roku życia zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Ponowne nasilenie epizodów migreny zgłaszają kobiety w wieku perimenopauzy (przeciętnie w wieku 45-50 lat). Wiek to bardzo subiektywny czynnik ryzyka, ale może być wykorzystywany w diagnostyce.
Zmiany hormonalne – W okresie dojrzewania, ciąży i perimenopauzy hormony szaleją. Często odnotowuje się przypadki migren w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy gospodarka hormonalna jest bardzo rozregulowana. Fluktuacje hormonów w trakcie cykli menstruacyjnych również mogą powodować migreny. U wrażliwych osób nawet zdenerwowanie może prowadzić do zmiany stężenia hormonów, a co za tym idzie - do migreny.
Narodowość – Wszystko wskazuje na to, że biali mieszkańcy Ameryki Północnej są bardziej zagrożeni migrenami niż Afroamerykanie czy Azjaci. Migreny występują rzadziej w Europie i Ameryce Południowej, i jeszcze rzadziej w Afryce i Azji. Badania nie wykazały związku tego stanu rzeczy ze środowiskiem, zaopatrzeniem w żywność czy poziomem medycyny, ale wykazały takowe powiązanie z genetyką. Różnice te mogą pomóc lekarzowi w przeprowadzeniu rozpoznania.
Jeżeli w Twojej rodzinie były przypadki migreny, lub jeśli odnosi się do Ciebie którykolwiek z powyższych czynników, porozmawiaj z lekarzem o możliwości zastosowania środków prewencyjnych. Najlepszym postępowaniem wobec migreny jest jej zapobieganie. Przedyskutuj wszystkie możliwe opcje wyeliminowania migreny ze swojego życia.
MR
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren