Chiropraktyka

Chiropraktyka w migrenach

Chiropraktyka jest bezpieczną, nieinwazyjną i niewymagającą stosowania farmaceutyków metodą przynoszącą ulgę w migrenie. Leczenie za pomocą chiropraktyki nie jest dla wszystkich, ale może być przydatne pacjentom, którzy ze względu na inne czynniki ryzyka nie mogą zażywać leków na receptę.

Migrenowe bóle głowy są idiopatyczne. Oznacza to, że pomimo postępów w medycynie w ostatnim stuleciu, ich podłoże jest wciąż nieznane. Istnieje wiele teorii podejmujących się wyjaśnienia przyczyn migren. Wymieniane są wśród nich m.in. niedobór serotoniny, wrodzone wady genetyczne oraz tętniak mózgu.

Powszechna teoria chiropraktyki głosi, że do powstania migrenowych bólów głowy przyczyniają się zwichnięcia mięsni szyi i mięśni u podstawy czaszki. Nadwichnięcia to napięte obszary w mięśniach łączących kości w szyjnym odcinku kręgosłupa. Na zdjęciu rentgenowskim kości wydają się być na swoim miejscu, a lekarze często nie dostrzegają napięcia w mięśniach. Chiropraktyk delikatnie nastawia kręgosłup by je rozluźnić.

Chiropraktycy oferują dwa rodzaje opieki nad pacjentami cierpiącymi na migreny: prostą i mieszaną. Prosta chiropraktyka obejmuje tylko niwelowanie napięć w kręgosłupie. Chiropraktyka mieszana łączy prostą chiropraktykę z innymi komplementarnymi technikami. Zwraca uwagę głównie na zmniejszenie napięcia szyi.

Badacze z Northwestern College of Chiropractic w Minnesocie porównali skuteczność terapii chirpraktycznej i terapii lekowej w zwalczaniu migren i przewlekłych napięciowych bólów głowy. Badanie opublikowane zostało w Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics. Część z dwustu osiemnastu pacjentów z bólem głowy zostało poddanych terapii lekowej, reszta natomiast działaniom chiropraktycznym. Pod koniec badania w obydwu grupach odnotowano 40-50% poprawę.

Cztery tygodnie później tylko grupa po chiropraktyce wciąż wykazywała zmniejszony poziom bólu. Tylko 20-25% pacjentów po terapii lekowej wykazywało taką poprawę.

JR

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.Lila0909lkpo
2012-10-31 20:00:16

Zgadzam się, ja lecze migrene terapią manualną w poznanskiej klinice Kręg-Clinic u prof. Poslusznego. Z kazdym zabiegiem ból maleje, a jego intensywnosc nie wraca. wczesniej probowalam róznych leków, nawet akupunktury, ale poprawa była tylko chwilowa. Polecam chiropraktyke z calego serca.