Burza

Bóle głowy związane z pogodą

Niektóre osoby cierpią na bóle głowy związane ze zmianami pogody. Mimo że przez długi czas to zjawisko wydawało się niezrozumiałe, dziś zmiany pogodowe są powszechnie uznawane za jeden z czynników wywołujących bóle głowy. W języku potocznym określa się je wtedy mianem ciśnieniowych bólów głowy.

Choć nie udało się jeszcze wykazać czy te bóle spowodowane są zwężeniem czy rozszerzeniem naczyń krwionośnych głowy, bez wątpienia to właśnie zmiany w naczyniach krwionośnych są odpowiedzialne za ból głowy pojawiający się razem ze zmianą pogody.

Badania wykazują, że zmiany w krwiobiegu spowodowane są podniesionym poziomem tlenu, który jest następstwem wahań ciśnienia. Może to wywoływać migreny lub zwykłe bóle głowy. Zmiany ciśnienia są także powodem, dla którego niektóre osoby odczuwają ból głowy podczas lotu samolotem.

Niedawno jeden z amerykańskich uniwersytetów przeprowadził badania na temat bólów głowy powodowanych zmianami pogody. Porównywano osoby, które zwykle nie doświadczały bólów głowy z osobami cierpiącymi na nawracające migreny. Wyniki badań wykazały, że na bóle głowy – w szczególności migrenowe – wpływ mają nie tylko wahania ciśnienia, ale też wzrost temperatury.

Wyniki te potwierdzają badania przeprowadzone w latach 80., które wykazały, że określone zmiany pogodowe wyraźnie nasilają występowanie migren. Należą do nich niskie ciśnienie atmosferyczne, wysoka temperatura, wysoka wilgotność powietrza oraz pochmurne niebo. Większość badań wskazuje także na pioruny jako jeden z czynników wywołujących ból głowy. Z tego właśnie powodu niektóre prognozy pogody uwzględniają także ostrzeżenia dotyczące tego jak fronty atmosferyczne mogą wpływać na osoby cierpiące na dolegliwości, na które pogoda może mieć wpływ, jak np. bóle głowy czy zapalenie stawów.

Skoro już wiadomo, że bóle głowy mogą rzeczywiście być spowodowane zmianami pogody, pozostaje pytanie: co możemy z tym zrobić? Należy zacząć od wizyty u lekarza, który być może będzie mógł zalecić jakieś lekarstwa lub inne sposoby walki z bólem. Lekarz będzie zapewne chciał jakiegoś dowodu na to, że nasze bóle głowy są w istocie zależne od pogody. Zdziwi się zapewne, widząc nasz dzienniczek bólów głowy, który wypełnialiśmy przez ostatnich kilka miesięcy.

W dzienniczku zaznaczone będą sytuacje, kiedy ból głowy czy migrena wywołane były zmianami pogody. W dzienniczku należy zapisywać wartości ciśnienia atmosferycznego w momencie początku ataku bólu głowy. Warto się zaopatrzyć w cyfrowy barometr dobrej jakości – dzięki temu będziemy mieć pewność, że informacje, które zapisujemy w dzienniczku są dokładne.

W przypadku osób, które wiedzą, że zmiany ciśnienia wywołują u nich ból głowy, niektórzy lekarze zalecają zażycie ibuprofenu zanim ból się zacznie. Dzięki temu ból może w ogóle nie nadejść lub przynajmniej będzie słabszy niż zwykle.

Lekarz może także zalecić zażycie ibuprofenu przed wejściem na pokład samolotu. Osoby podatne na bóle głowy twierdzą, że dzięki temu ból jest mniej dokuczliwy, a lot znacznie przyjemniejszy. Ibuprofen to lek przeciwzapalny, który pomaga poprzez załagodzenie stanu zapalnego naczyń krwionośnych głowy. Niektórzy lekarze doradzają także, by - zanim pójdziemy się położyć - włączyć nawilżacz lub jonizator powietrza.

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



lulka
2014-07-11 16:12:29

Dziękuję, znalazłam informacje,których szukałam.