Bezsenność, kobieta w łóżku

Bezsenność - zmora migreników

Walka z bezsennością często kończy się migreną, podobnie jak migrena często prowadzi do bezsenności. Przypomina to błędne koło, a dla niektórych migreników faktycznie nim jest.

Bezsenność cechuje się trudnościami w zaśnięciu, utrzymaniu snu lub ponownemu zaśnięciu po gwałtownym przebudzeniu. Bóle głowy i brzucha towarzyszące migrenie mogą pogłębiać niemożność zaśnięcia u osób podatnych na zaburzenia snu.

Związek pomiędzy złej jakości snem a migreną omawia badanie z 2005 roku, opublikowane w czasopiśmie Headache, wydawanym przez American Headache Society. Większość badanych zgłaszała problemy ze snem, a ponad 50% przynajmniej częściowo przypisywała występowanie migren zaburzeniom snu.

Prawie 40% uczestników przyznało, że sypia nie więcej niż 6 godzin na dobę. Doświadczali oni częstszych i silniejszych migren niż pozostali migrenicy. Ponadto, byli bardziej narażeni na ból głowy po przebudzeniu się (tzw. migrena przekształcona).

Ponad 85% badanych w trakcie bólu głowy woli się przespać lub odpocząć, 75% stwierdziło, że ból wymusza na nich drzemkę.

Bezsenność i migreny mają ze sobą coś wspólnego. Niedobór serotoniny warunkuje wiele zaburzeń, w tym migreny i bezsenność. Serotonina to neuroprzekaźnik pełniący istotną funkcję w regulacji snu, nastroju, łaknienia, wymiotów i temperatury ciała. Serotonina powstaje w układzie pokarmowym (90%) oraz w ośrodkowym układzie nerwowym, a następnie przechowywana jest we krwi.

Z niskim poziomem serotoniny związane są również niektóre zaburzenia żołądkowe. Prawdopodobnie wyjaśnia to, dlaczego tyle osób cierpiących na migrenę ma problemy żołądkowe przed lub w trakcie bólu głowy. Niedobór serotoniny może być również ważną składową migreny brzusznej.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.