Aspiryna

Aspiryna może zredukować ból migrenowy

Według badania zażycie aspiryny może zredukować migrenowy ból głowy w ciągu dwóch godzin u ponad 50% ludzi. Wyniki pochodzą z przeglądu Cochrane Systematic Review, gdzie zebrano dane z 13 badań klinicznych.

Badacze odkryli, że duża dawka aspiryny zmniejsza również nudności, wymioty i nadwrażliwość na światło i dźwięk – pozostałe objawy migreny. Jednak eksperci podkreślają, że aspiryna może powodować skutki uboczne i niektórzy ludzie wciąż będą musieli stosować leki przeciwmigrenowe.

Ulga w bólu

W przeglądzie, który wziął pod uwagę dane 4222 uczestników, badacze odkryli, że poważny i umiarkowanie silny migrenowy ból głowy został całkowicie zniesiony w co czwartym przypadku. Zdarzało to w ciągu 2 godzin po zażyciu pojedynczej dawki 900 – 1 000 mg samej aspiryny (standardowa tabletka to 300 mg). Natomiast jedna osoba na dziesięć doświadczyła całkowitego zniesienia bólu po stosowaniu placebo. U co drugiej osoby ból głowy został zredukowany do łagodnego bólu w porównaniu z placebo, gdzie skutków takich doświadczyła co trzecia osoba.

Badacze także odkryli, że połączenie aspiryny z lekiem przeciwwymiotnym, było szczególnie korzystne dla znoszenia takich objawów migreny jak nudności i wymioty. Jednakże nie dało większej ulgi w bólu. Współautor badania, Sheena Derry, która zajmuje się badaniem bólu w Szpitalu Johna Radcliffe'a w Oxfordzie, mówi, że użycie aspiryny nie będzie skuteczną terapią dla każdego z ostrymi atakami migreny. "To w dużej mierze kwestia różnic genetycznych", powiedziała. "Różni ludzie w różny sposób reagują na różne leki w różnym czasie."

Badacze mówią, że potrzebne są dalsze studia, aby ustalić skuteczność aspiryny w porównaniu z innymi lekami.

Pewna diagnoza

„Aktualnie badamy, jak paracetamol i ibuprofen wpływają na migreny”, dodała pani Derry. Zażywanie aspiryny spowodowało zaledwie niewielki wzrost skutków ubocznych (głównie łagodnych) u uczestników badania. Jednakże autorzy mówią: "Podczas gdy krótkotrwałe stosowanie aspiryny prawdopodobnie nie grozi dużymi problemami, możliwość uszkodzeń żołądkowo-jelitowych po długim stosowaniu jest dobrze udokumentowana".

Wendy Thomas, naczelny dyrektor The Migraine Trust, powiedziała, że pierwszym kontaktem dla cierpiących na migrenę zawsze powinien być ich lekarz rodzinny, "żeby uzyskać potwierdzenie przyczyny bólu głowy, nawet jeśli przekonają się, że leki bez recepty działają na nich dobrze."

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



agnes
2011-01-25 17:28:21

Jasne, że wolą - ale to jest tak, że w każdej dziedzinie - ten brak zaufania do medyków po prostu mnie rozbraja. O ile rozumiem, że nikomu się nie chce stać godzinami w szpitalu i czekać nie wiadomo na co, o tyle dziwię się, że podobny efekt działa w przypadku medycyny chińskiej.

Jestem jej gorącym zwolennikiem, pomogła mi przy okazji migren tak, jak nic innego, ale wkurza mnie, że rośnie ilość tych domorosłych specjalistów. Przeczyta toto jedną książkę, kilka artykułów i myśli, że się zna na medycynie chińskiej - a to guzik prawda. Wiem bo mi dopiero pomogła wizyta u specjalistki, pani Małgorzaty Szkurłatowskiej z Chantal w warszawie. To logiczne, że ktoś kto studiował na Pekińskim Uniwersytecie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej lepiej się zna na medycynie chińskiej, niż ktoś po przeczytaniu dwóch artykułów.

Alicja
2011-03-04 20:51:31

Niestety u mnie aspiryna wcale nie działa. :(