Ból głowy

Allodynia: element klasterowych bólów głowy i migreny?

Według badań Jefferson Headache Center w Filadelfii, USA, objaw znany pod nazwą allodynia może być ważnym elementem klasterowych bólów głowy. Od kilku lat allodynia stanowi gorący temat w kręgach zajmujących się migreną. Jaki jest stopień jej rozpowszechnienia i w jaki sposób można ją wykorzystać do wykazania skuteczności leczenia?

Tak jak około 2/3 osób chorych na migrenę, cierpię na tę skrajną wrażliwość i ból przy dotyku skóry podczas pewnych faz ataków. Prawdopodobnie jest to wywołane nadwrażliwością w mózgu podczas typowego ataku.

Badacze chcieli na początek zorientować się, ile osób cierpiących na klasterowe bóle głowy doświadcza allodynii. Zbadali 41 pacjentów pod kątem występowania allodynii mechanicznej (zwanej także allodynią na skutek pocierania – ból lub wrażliwość, kiedy skóra jest "pocierana")
i odkryli występowanie objawu u około 49 proc. pacjentów.

Nie było większych różnic między wiekiem, płcią, a nawet chronicznością lub epizodycznością bólów klasterowych, ani też czasem, od jakiego pacjenci cierpieli na bóle klasterowe.

Może być to faktyczną oznaką tego, że allodynia jest ważnym elementem klasterowych bólów głowy i tak jak migrena może dostarczać wskazówek na temat tego, co dzieje się w trakcie ataku klasterowego bólu głowy i jak można je lepiej leczyć. Pomaga nam też zrozumieć, co, poza niewiarygodnym bólem, odczuwają pacjenci z klasterowymi bólami głowy.

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.